Polish Belarusian Czech English French German Italian Russian Slovak
Twój koszyk jest pusty

Atelokolagen

Atelokolagen jest to kolagen rozpuszczony przez proteazę, jednakże zachowuje właściwości fizyczne naturalnego, nierozpuszczonego kolagenu. Ponadto atelokolagen wykazuje dodatkowe, wzmocnione działania, nie pojawiające się w przypadku naturalnej substancji.

Kolagen znany jest ze swoich bardzo niskich właściwości antygenowych (bądź reaktywności, oznacza to np. to, że wywołuje tylko niewielką odpowiedź immunologiczną), ponieważ większa część cząsteczki kolagenu skomponowana jest z sekwencji G-X-Y aminokwasów, która nie różni się wybitnie nawet u przedstawicieli różnych gatunków świata zwierząt. Uważa się, że za obecność nawet niewielkich właściwości antygenowych kolagenu odpowiadają telopeptydy umieszczone na końcach cząsteczek kolagenu, które nie zawierają sekwencji G-X-Y. Z racji, że atelokolagen pozbawiony jest telopeptydów, antygenowość jego jest jeszcze niższa niż kolagenu.

Poza niską antygenowością, atelokolagen jest uzyskiwany w bardzo czystej postaci. Wiąże się to z zastosowaniem proteazy, która użyta podczas ekstrakcji kolagenu, odłącza inne białkowe zanieczyszczenia.

Atelokolagen może być otrzymywany w różnych konfiguracjach. Jego właściwością jest to, że jest rozpuszczalny, a w formie ciekłej może być przekształcany w szeroki wachlarz innych kształtów. Poprzez wysuszenie roztworu, można pozyskiwać atelokolagen w postaci filmu, na drodze liofilizacji można osiągnąć strukturę podobną do gąbki, a konfiguracje sznuropodobne są możliwe do uzyskania dzięki ekstruzji (wytłaczaniu). Możliwe jest także otrzymanie proszków, granulek, czy żeli. W związku z tym, możliwe jest uzyskanie takiej postaci atelokolagenu, aby dostosować konfigurację do odpowiedniego zastosowania, w celu uzyskania najlepszych efektów.

Poprzez chemiczną modyfikację atelokolagenu, jego właściwości fizyczne mogą być zróżnicowane. Dla przykładu atelokolagen normalnie jest nierozpuszczalny w wodzie o neutralnym pH, jednak poprzez odpowiednią modyfikację można uzyskać alelokolagen rozpuszczalny w takim środowisku. Możliwe jest również zastosowanie atelokolagenu jako koagulanta bądź antykoagulanta, jak również można kontrolować szybkość jego wchłaniania przez ciało.